fury

Nyrkkeilyn tuore maailmanmestari Tyson Fury haluaa kehään raskaansarjan UFC-mestarin kanssa. Hän pitää itseään maailman parhaana kamppailijana.

– MMA on niille, jotka eivät osaa nyrkkeillä.

Furyn mielestä MMA:n mattopaini on tylsää. Hän tykkää pystyottelusta.

– En ole täysin innostunut sataprosenttisesta MMA-ottelusta, sillä MMA-ottelijat eivät halua otella pystyssä nyrkkeilyn maailmanmestarin kanssa, vai mitä? He vain haluavat minut mattoon. Haluan otella parhaan pystyottelijan kanssa. Luulen että minä olen paras. On ihan sama, haluaako vastustajani potkia.

UFC:n raskaansarjan mestari on tällä hetkellä Fabrício Werdum (20-5).

Fabrício Werdum
Fabrício Werdum

Keskustelua >>

Lähde

11 comments

  1. ”En ole täysin innostunut sataprosenttisesta MMA-ottelusta, sillä MMA-ottelijat eivät halua otella pystyssä nyrkkeilyn maailmanmestarin kanssa, vai mitä? He vain haluavat minut mattoon. Haluan otella parhaan pystyottelijan kanssa. Luulen että minä olen paras. On ihan sama, haluaako vastustajani potkia.”
    Mitäköhän helkkaria hän haluaa todistaa ottamalla (potku)nyrkkeilyottelun vapaaottelijan kanssa? Kas kun ei painijan kanssa.

  2. Shit in the brains…sinne vaa werdumin kans kokeilee,vois tulla hauskaa.Vastaavalainen on jo nähty kun muistaakseni Randy Couture otteli James Toneyn kanssa vaparimatsin ja se ei kauaa kestänyt

  3. Taisi monilta mennä ohi toi, ettei Tyson halua vaparimatsia, vaan pystymatsin vapaaottelijan kanssa. Kyse on siis pystyotteluhaasteesta. Tyson uskoo olevansa maailman paras mies pystyssä. Nyrkkeilyssä parhaana pidetyn Klitschkon hän voitti jo ja etsii nyt uutta haastetta. Mun mielestä kannattais otella nyt vaikka Deontay Wilderia vastaan ennenku haastaa lajin ulkopuolelta ketään. Ja Rico Verhoeven on muuten kavereita Furyn kanssa.

Leave a Reply

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *