European Games 2015

Taekwondoin Jade Jones
Taekwondoin Jade Jones

Azerbaidžanin pääkaupunki Baku toimii näyttämönä ensimmäisille Euroopan kisoille (European Games) 12.—28.6.2015. Kisojen arvo on suuri, sillä ne toimivat mm. Rio de Janeiron olympialaisten karsintakilpailuna tai esikatsastuksena, ja joidenkin lajien kohdalla kyse on EM-kisoista. Suomesta matkaan käyvät seuraavat kamppailijat:

Judo

Naiset,
-52 kg: Jaana Sundberg Riihimäen Judoseura

Miehet,
-60 kg: Juho Reinvall Tampereen Judo
-73 kg: Eetu Laamanen Tampereen Judo
-81 kg: Antti Virta Oulun Judokerho
-90 kg: Samuli Viitanen Tampereen Judo

Karate

Naiset,
+68 kg: Helena Kuusisto Porin Shotokan

Miehet,
Kata: Pasi Hirvonen Kuopion Karateseura

Miekkailu

Naiset,
Kalpa: Catharina Kock Helsingin Miekkailjat

Miehet,
Kalpa: Niko Vuorinen Helsingin Miekkailijat

Nyrkkeily

Naiset,
-54 kg: Marjut Lausti Tampereen Työväen Nyrkkeilijät
-60 kg: Mira Potkonen Tampereen Voimailuseura

Miehet,
-56 kg: Matti Koota Kankaanpään Nyrkkeilijät
-75 kg: Dmitri Tretyak Kotkan Voimailijat

Paini

Naiset, vapaapaini,
-53 kg: Tiina Ylinen Kuortaneen Kunto
-60 kg: Petra Olli Lappajärven Veikot

Miehet, kreikkalaisroomalainen paini,
-59 kg: Jani Haapamäki Kauhajoen Karhu
-66 kg: Tero Välimäki Ilmajoen Kisailijat
-75 kg: Henri Välimäki Teuvan Rivakka
-85 kg: Marko Kivimäki Ilmajoen Kisailijat
-98 kg: Tuomas Lahti Ylä-Tikkurilan Kipinä, Vantaa

Miehet, vapaapaini,
-65 kg: Petteri Martikainen Helsingin Tarmo
-74 kg: Henri Selenius Järvenpään Voimailijat
-86 kg: Ville Heino Porin Painimiehet
-97 kg: Jere Heino Porin Painimiehet

Taekwondo

Naiset,
-57 kg: Suvi Mikkonen Izenzei, Helsinki

Suomen koko joukkueen kokoonpanon voit katsoa täältä. Viralliset kisasivut ovat täällä.

Potku.net toivottavaa onnea ja menestystä kaikille kilpailijoille! 🙂

Keskustelua kisoista

1 vastaus "European Games 2015"

  1. Avatar

    Kirjoitettu: Potku Net Lähetetty: 8.6.2015

    Suomesta kamppailulajeja edustavat seuraavat urheilijat:

    Judo
    Naiset,
    -52 kg: Jaana Sundberg Riihimäen Judoseura
    Miehet,
    -60 kg: Juho Reinvall Tampereen Judo
    -73 kg: Eetu Laamanen Tampereen Judo
    -81 kg: Antti Virta Oulun Judokerho
    -90 kg: Samuli Viitanen Tampereen Judo
    Karate
    Naiset,
    +68 kg: Helena Kuusisto Porin Shotokan
    Miehet,
    Kata: Pasi Hirvonen Kuopion Karateseura
    Miekkailu
    Naiset,
    Kalpa: Catharina Kock Helsingin Miekkailjat
    Miehet,
    Kalpa: Niko Vuorinen Helsingin Miekkailijat
    Nyrkkeily
    Naiset,
    -54 kg: Marjut Lausti Tampereen Työväen Nyrkkeilijät
    -60 kg: Mira Potkonen Tampereen Voimailuseura
    Miehet,
    -56 kg: Matti Koota Kankaanpään Nyrkkeilijät
    -75 kg: Dmitri Tretyak Kotkan Voimailijat
    Paini
    Naiset, vapaapaini,
    -53 kg: Tiina Ylinen Kuortaneen Kunto
    -60 kg: Petra Olli Lappajärven Veikot
    Miehet, kreikkalaisroomalainen paini,
    -59 kg: Jani Haapamäki Kauhajoen Karhu
    -66 kg: Tero Välimäki Ilmajoen Kisailijat
    -75 kg: Henri Välimäki Teuvan Rivakka
    -85 kg: Marko Kivimäki Ilmajoen Kisailijat
    -98 kg: Tuomas Lahti Ylä-Tikkurilan Kipinä, Vantaa
    Miehet, vapaapaini,
    -65 kg: Petteri Martikainen Helsingin Tarmo
    -74 kg: Henri Selenius Järvenpään Voimailijat
    -86 kg: Ville Heino Porin Painimiehet
    -97 kg: Jere Heino Porin Painimiehet
    Taekwondo
    Naiset,
    -57 kg: Suvi Mikkonen Izenzei, Helsinki

Vastaa

%d bloggaajaa tykkää tästä: