Etsitkö kamppailuharrastusta? Aloita suoraan tästä uusi aihe valmiiden kysymysten kanssa ja odota, kun konkarit vastaavat sinulle.
✋:Mainokset pitävät Potkun linjoilla. Sinäkin vähintään välillisesti hyödyt niistä, koska selailet Potkua parhaillaan. Ole siis hyvä ja salli Ad Block -ohjelmasi näyttää mainokset Potkussa. Voit myös liittyä etupotkijaksi, jolloin yksi etusi on mainokseton leiska. Kiitos kun ymmärrät. 🙂
Edellisen viestin alimmassa videossa (2:44-) huomio kiinnittyy historiallisen mallin mukaisiin peitsiin, joissa on kruunumainen kärki ja jotka rikkoutuvat varresta.
Historiallisen ratsastuksen seuran nykyaikaisen peitsitaistelun (jousting) sääntöjen mukaan kärkinä käytetään "turnajaisjärjestäjän valitsemana joko balsakärkiä tai mäntykärkiä, molemmat 0,8 -1 m mittaiset". Balsakärki on halkaistu pituussuunnassa, mäntykärki taas näyttää (hajottuaan) tältä:
Tarkoitus on rikkoa vain kärki (kahteen osaan kaksi pistettä, kolmeen tai useampaan kolme pistettä). Myös varsi saattaa hajota. Selästä suistamisesta ei saa ylimääräisiä pisteitä. Laillinen maalialue on kilpi.
Antti Ijäs Studia dimicatoria (blogi) "Öyh, öyh, öyh, karjasi sika ja ryntäsi pimeässä Eenokin ylitse ovelle." (Tuulispää 28.9.1928.)
"An Introduction to Tournaments", jossa esitellään joukkuetaistelua ratsain, peitsitaistelua ja jalkataistelua. Musta-asuinen erotuomari on edesmennyt John Waller.
"Rules of jousting". Videolla puhuva Andy Deane oli toissa vuonna Turun linnan turnajaisissa.
Antti Ijäs Studia dimicatoria (blogi) "Öyh, öyh, öyh, karjasi sika ja ryntäsi pimeässä Eenokin ylitse ovelle." (Tuulispää 28.9.1928.)
Onko kukaan käynyt katsomassa Turun linnan vieressä tänä viikonloppuna (14.-17.7.2022) pidettäviä turnajaisia? Mainoksen mukaan siellä on sekä ratsastajien/peitsien yhteenottoja että miekkaratsuesteratojen kilpailuja ja taitaa olla historiallista miekkailuakin. Ovatko nuo näytökset hyviä? https://www.tournament.fi
Antti kirjoitti: ↑kesä 3, 2020, 07.24
Historiallisen ratsastuksen seuran nykyaikaisen peitsitaistelu (jousting)
Kävin katsomassa turnajaisia. Kaksi hevosta ratsastajineen ryntää vastakkain n. 60 km/t nopeudella ja molemmat ratsastajat pitävät 5 m. pituisia petsiä edessään ja yrittävät osua vastapuolen kilpiin. Homma vaikuttaa samalta kuin ajaa autolla tahallaan puuta vastaan kolari 15 kertaa päivässä ja ottaa joka kerran ison oksan isku käsivarteen ja sitä kautta rintakehään. Kova laji. Ritarit ovat isoja, leveäharteisia ja kovia - sitä normaalisti mainostettua jääkaappi-pakastin-tyyppiä. Järjestyksenvalvojat ovat samaa suuruusluokkaa. Yleisö on perheitä ja useimmilla tuntuu olevan alle 5 v. lapsi mukaan. Aika monet halusivat lapsistaan kuvan ritarien kanssa ja panssarin alta paljastui silloin leveästi hymyilevä ystävällinen mies. Suosittelen kaikille MENKÄÄ KATSOMAAN kun voitte.