Etsitkö kamppailuharrastusta? Aloita suoraan tästä uusi aihe valmiiden kysymysten kanssa ja odota, kun konkarit vastaavat sinulle.
✋:. Meistä on hienoa, kun selailet Potkun, Pohjoismaiden suurimman kamppailulajiyhteisön keskusteluja. Toivottavasti löydät mielenkiintoisia keskusteluja ja otat reippaasti osaa niihin. Samassa voisit sallia Ad Block -ohjelmasi näyttää mainoksia Potkun sivuilla, jotta voimme jatkossakin ylläpitää näitä keskusteluja. Voit myös liittyä etupotkijaksi, jolloin yksi etusi on mainokseton Potku. Kiitos kun ymmärrät. 🙇♂️
fudo kirjoitti:Shureidon pukujen hankkiminen sujuu vaivattomasti ainakin Espanjasta (www.kamikazeweb.com). NW-3:n listahinta näyttää olevan 240 euroa.
Itse en enää koske NW-sarjan tuotteisiin, enkä kyllä Tokeidonkaan vastaaviin. Muuttuvat nopeasti aika peltisen oloisiksi. Siis joustamattomiksi. Painavammissa puvuissa suosittelen ihan puuvillaa.
Kevyissä, hyvissä puvuissa Shureidon Mugen Instructor on hyvä sekoitepuku, mutta ei juuri Kamikaze/Kaiten Soveiring pukua parempi.
Omat tulevat pukuni ovat linjalla Shureido TKO (jonka tilaan hieman isona ja lyhennytän housut), Shureido Mugen instructor tai Kamikaze Soveiring
"People sleep peaceably in their beds at night only because rough men stand ready to do violence on their behalf."
"I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it. "
Millaista pukua suosittelisitte 156cm pituiselle, 50kg painavalle? Tällä hetkellä on toinen kurssipuku, lakana sellainen. Tykkään lyhyeistä lahkeista ja hihoista. Mitä halvempi, sen parempi. Yli 140€ en oikein haluaisi maksaa. Niin, ja karatea harrastan, pari kertaa kuukaudessa tehdään heittoja, muuten ihan tavallista harjoittelua.
Olisikohan Kamikaze America hyvä vaihtoehto...
Itse olen tykännyt. Maksoi silloin tasan sata euroa. Olen kuullut kehuttavan, varsinkin alhaiseen hintaansa nähden.
Vähän sellainen kovahko puku, mutta se ei ole silleen itseäni haitannut.
Muita mitä mulla on viime aikoina ollut, Tallinnasta ostettu Tenno Elite, Kaiten Sovereign (vissiin vähän niinkuin Kamikaze) ja yksi adidas. Omistin myös aiemmin toisen adidaksen. Voisin sanoa, että ne ovat peruskurssipukujen lisäksi ainoat huonot puvut mitä minulla on ollut, eli varoitus kyseisestä merkistä...
Tossa hintaluokasta, Itselle tutuista puvuista Kamikaze/Kaiten America. Itse ostaisin lisäksi halvemman luokan jujutsu- tai judotakin tuohon heittoharjoitteluun.
"People sleep peaceably in their beds at night only because rough men stand ready to do violence on their behalf."
"I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it. "
Onko kenelläkään kokemusta Hayashin Legend mallista?
En ole löytänyt mallista googlettamalla valmistajan mallikuvausta tarkempaa infoa, eli housujen leikkaus vastaavasti kuin eri pukukokojen sopivuus käytännössä pohdituttavat.
Mä ostin viime talvena ton Legend puvun. Painava ja peltisen oloinen, mutta, tykkään leikkauksesta, lyhyet hihat ja lahkeet, lisäksi ensimmäinen karatepuku joka mulla on ollut jolla voi hakata pistareita ilman että se pyörii päällä.
Kiitoksia airakti! Olisin kysynyt vielä housujen leikkauksesta...
- onko vyötärö nyöritettävä vai kuminauhalla?
- onko housujen yläosan leikkaus korkealla? (eli pitääkö vyö myös housut ylhäällä, eikä vain sido takkia ympärille)
- roikkuuko haaraosa alhaalla vai tuleeko ylös?
- mitä mieltä olet kokomerkinnöistä? - nämähän menevät ilmeisesti 10cm välein, eli kannattaisiko mielestäsi ottaa pienempi (170cm) vai isompi (180cm) koko jos henkilö sattuu olemaan itse välikokoa (175cm, 80kg)?
Uutta pukua kaipailisin treenikäyttöön. Hihat ja lahkeet mieluusti lyhyemmät, hartioissa tilaa liikkua ja hintaluokka <150e. Onko Tokaidon Kata Master kelvollinen?
Fight well - and if you´ll fall - surely Odin will take you to Valhalla.