hylkäsin elämäni kohdussa vuonna 1981. pituutta on 171 ja painoa n.70kg.
tällä hetkellä lajina sinmoo hapkido, jota olen harrastanut 2000 tammikuusta Hipkossa Timo Räkköläisen siipien alla. tällä hetkellä vyöarvo on sininen. mukaan on kyllä mahtunut pidempikin tauko mutta eiköhän niitä kaikille tule joskus.
hapkidoa ennen laji oli hokutoryu jujutsu sekä potkunyrkkeily, joita harrastin välillä 1998-2000. (saattaa olla, että aloitin jujutsun jo -97, mutta en muista varmasti.) hapkido tuntuu kotoisalta lajilta, eikä ole vaihto toiseen lajiin käynyt mielessä.
Venyttely on myös tällä aika ajankohtainen sillä kesällä ei tullut treenattua yhtään ja sitäkään ennen ei jalka kamalan hyvin noussut. Joskus 18weeee sain spagaatin ja tavoitteena olisi taas tavoitella sitä nuoruuden ihanaa notkeutta. Eli venyttelyä himassa melkein joka ilta.
Punttis olisi erittäin hyödyllinen, mutta siihen ei riitä aika tai rahat. Kisahallilla täällä Helsingissä voi treenata kahden euron sisäänpääsymaksulla. Opiskelijat ja työttömät pääseen eurolla, mikä on vähintäänkin reilu hinta. Vaikka kävisi joka päivä, maksaisi se kuussa vai 30e. Beat that trendipunttikset!!! Nojuu, ehkä siihen riittäisi rahat, mutta tällä hetkellä punttiksen virkaa toimittaa 15kg käsipaino kotosalla sekä punnerrusasento. Kisahallilla olisi kyllä säkki, johon ei kamalan usein ole mahdollisuutta.
Treenit keskiviikkona 14.9.2005:
Juostiin salia ympäri. Me no like. Treeneissä käytiin lähinnä oman vyön tekniikoita. Melkien kaikki teki tekniikoita löysemmin kuin vedellä jatkettu piimä. Sitä ennen kerrattiin kaikki 25 peruspotkua, joita toistettiin kutakin vaihteeksi enemmän kuin kolme kertaa, mikä oli erittäin hyvä juttu. Hankaluuksia aiheuttaa edelleen kierto- ja sivupotkun perustekniikka, jossa hapkidossa laitetaan käsi maahan. Tämän pitäisi olla selälle hyväksi, mutta teen ilmeisesti homman väärin, sillä asento on kamalan vammainen imho eikä ainakaan mun selälle sovi. Myös työntöetupotku ja työntöetupotku korkealle pisti itkemään. Työntöetupotkun tajuan vielä mutta sama päänkorkeudelle menee mun ymmärryksen ja fysiikan yli.
Lopuksi onnistuin reväyttämään kummatkin hanurini potkussa nro. 18 (?!) joka on kaiketi nimeltään taka alapotku tms., en muista.
bottom line: toistoa tuli ja hyvä niin.
edit: g-sus! täällä ei saa sanoa p.erse!

edit: vuosilukuja ja muuta infoa korjattu hieman.