✋:Mainokset pitävät Potkun linjoilla. Sinäkin vähintään välillisesti hyödyt niistä, koska selailet Potkua parhaillaan. Ole siis hyvä ja salli Ad Block -ohjelmasi näyttää mainokset Potkussa. Voit myös liittyä etupotkijaksi, jolloin yksi etusi on mainokseton leiska. Kiitos kun ymmärrät. 🙂
No nyt katkesi treeniselibaatti. Johan on taas ollut oikea sattumusten summa, mutta vihdoin taas paikalla. Tauon jälkeen aika pahasti hakusessa kaikki, siis ihan perusteet, mekaniikka, liikeradat, peruslyönnit. Mutta jotenkin tuntui että alkoin niitä löytymäänkin, lopulta. Oikeasti auttaisi jos näistä drilleistä olisi jotain harjoitusvideoita, joilta voisi katsoa miten ne tehdään.
Olen vihdoin päässyt tutustumaan tähän kiehtovaan vempeleeseen. Sehän on siis pitkä keppi, tai alun perin keihäs, päästä teroitettu rottinkiseiväs. Sen käsittely on sikäli erikoista, että sitä pidetään yleensä vain toisesta päästä kiinni. Varsinaisen tekniikkaharjoittelun lisäksi sen heiluttelu on erinomaista mekaniikka- ja motoriikkatreeniä, sekä kehittää lihaksia. Allit saavat taas kyytiä, samoin kuin kyljet.
Yllättävän hyvin kepeillä tehdyt drillit taipuvat myös joustaville aseille. Edellytyksenä liikkeen jatkuvuus ja kaarevat liikkeet. Näpäytyksiä on vaikeampi tehdä. Tosin esim. sjambokilla onnistuu kyllä. Pitkää ruoskaa en ole päässyt kokeilemaan, mutta ketju, nagaika ja sjambok ovat kaikki suhteellisen helppoja käyttää about samoin kuin normaalia keppiä (minun tapauksessani n. 75 cm) Pekiti-Tirsiassa. Liikkeen jatkuvuus nousee paljon tärkeämmäksi, varsinkin jos kyse on sparrauksesta. Sjambok näpäyttää pysäytetystä liikkeestä takaisin ikävästi. Tätä on syytä varoa, mutta sitä voi käyttää myös hyödyksi lyömällä "ohi" broken lyönnin, jolloin toinen syöksyy aukosta iholle -- ja saa sjambokin backlashin vastapalloon! Puukahvaisen nagaikan kahvassa on punyo, samoin sjambokissa, niitä voi käyttää ihan kuten kepinkin punyoa. Ketjussa tätä ei ole, mutta siinä voi jättää pienen roikkuvan pään, tai juottaa siihen möykyn/solmun, jota voi käyttää lyöntiin.
Ruoskatreenin hyödyt:
liikkeen jatkuvuuden opettelu
oman puolustuksen aukkojen peittäminen ja hyökkääjän aukkojen hyödyntäminen