

Treenitausta:
Vuoden 1999 vaihteessa kyllästyin istuskelemaan kotona kaikki illat, joten päätin aloittaa taistelulajiharrastuksen. Koulukaverini oli vuotta aiemmin aloittanut choy lee fut kung fun harrastamisen ja tästä kuultuani kiinnostuin lajista itsekin. Aloitin itsekin harrastamisen seuraavalla alkeiskurssilla.
Nautin harrastamisesta ja treenaamisesta paljon. Alkeiskurssilla 2 kertaa viikossa ei tuntunut riittävän, vaikka kaikki jäsenet olivat hapoilla jatkuvasti kovasta treenistä. Tässä vaiheessa ei kuitenkaan vielä osaaminen riittänyt omaan treeniin. Alkeiskurssin jälkeen aloin treenaamaan 5 kertaa viikossa normaalin treeniaikataulun mukaisesti.
Kun osaaminen karttui, otin mukaan myös omat treenit, jotka koostuivat enimmäkseen liikesarjatreenistä. Tämä tapahtui treenikavereiden kanssa Töölön kisahallilla, paikassa, jossa tulee vielä nykyäänkin viikottain vierailtua. Vuosien varrella treeni pysyi jotakuinkin yhtä ahkerana pois lukien hiljaisemmat kaudet kesätöistä tai muusta laskusuhdanteesta johtuen.
Vuoden 2004 lopulla tahti alkoi kuitenkin hiipua innostuksen ja energian puutteen vuoksi. Treeni alkoi tuntua enemmänkin työltä enkä saanut siitä enää samanlaista iloa kuin ennen. Näistä ja monista muista syistä, jotka jätän tässä mainitsematta, päätin vuoden 2005 alussa vaihtaa lajia.
Uusi laji löytyi vanhojen treenikavereiden avustuksella tang langista. Laji vaikutti aluksi CLF:ään tottuneelle vähintäänkin oudolta enkä pitkään aikaan osannut oikein päättää mitä mieltä lajista olin. Muodon oppi CLF-taustalla nopeasti, sillä koordinaatio ja oppimiskyky oli kehittynyt CLF-vuosina hyväksi. Periaatteet ja erilainen voimantuotto sen sijaan tuotti ja tuottaa edelleen suuria vaikeuksia.
Lopullisesti koukutuin kuitenkin tang langiin vasta vierailtuani keväällä Puolassa shifumme Slawomir Milczarekin luona. Paikallisten harrastajien taito ja ystävällisyys tekivät lähtemättömän vaikutuksen. Myös shifun vaatimattomuus ja helposti lähestyttävyys oli jotain aivan uutta ja virkistävää

Nyt on siis 3/4 vuotta TL:ää takana ja syyskausi alkanut. Treenitahti alkaa kesän hiljaiselon jälkeen nousta luokkaan 4-5 kertaa viikossa. Lokakuun puolivälissä on taas lähtö Puolaan. Tarkoitus on treenailla siellä lokakuun loppuun. Sinä aikana juhlitaan Puolan TL-organisaation vuosipäivää ja järjestetään kungfulajien yhteinen sanda ja taolu kilpailu. Vielä on hieman epävarmaan osallistunko kisoihin, mutta katsomaan oon ainakin menossa.
Fiilis on hyvä ja näillä mennään! :p