Jasse kirjoitti:Totta turiset. Mun blogspot blogille kävi vähän noin kun koen sen päivittämisen välillä vaikeaksi. Eli päivityksiä tuli todella epätasaisesti. Olen tytyväinen niihin artikkelihin joita esim FSään olen kirjoittanut, mutta niiden kirjoitaminen vie minulta päiviä. Uskon että videoita on kevyempi tuottaa.
Mikä on teidän mielestä sopiva pituus blogivideolle? Itsen olen ajatellut 5-10 min sepityksiä johon yritän lisätä kirjojen kuvia sopiviin kohtiin "puheen päälle".
Oma maallikkomielipiteeni on, että laita tarpeeksi tavaraa heti alkuun. Tällöin se antaa lupaavan vaikutelman ja yleisilmeen. Pidä kuitenkin jotain jemmassa, joten jos tulee kuiva/kiireinen kausi, voit kuitenkin tuottaa päivityksiä pienellä vaivalla.
Andy on muistaakseni sanonut, että videoita jaksaa katsoa maksimissaan se pari minuuttia. Asiapitoisissa videoissa voi pituutta kuitenkin olla enemmän. Oikein tai ei, niin katsojien pitkä huomio pitää kuitenkin "ansaita". Pidä siis (taas maallikkomielipide) ekat videot lyhyinä ja ytimekkäinä, josta ilmenee jotain hyvin mielenkiintoista, mutta jättää jotain seuraavaksi kerraksi. Vältä pitkiä alkujaarituksia ja tee selväksi mistä tulet puhumaan ja puhu siitä. Kun olet saanut vakiintuneet kuulija(/katsoja)kunnan niin voit ottaa enemmän erivapauksia.
Mulla on jäänyt moni video katsomatta sen takia, että se on a) liian pitkä b) alkusepustukset liian pitkiä c) kun olen yrittänyt kelata niiden yli niin ne liukuvat jossain vaiheesa itse asiaan, mutta rönsyilevät, joten ei voi olla varma onko mennyt jotain tärkeää ohi. Sitten pitää kelata taaksepäin aikä lopuksi tiedä mistä tää herra nyt oikein meinaa puhua kun ei tekstissäkään sanota ja homma jää sitten siihen.
Eli pidä hyvä struktuuri. Jos erityyppisille videoille pystyy tekemään erilaiset ympäristöt, auttaa tämä katsojaa hahmottamaan hommaa. Voiko jokaisen videon intro olla kahvipöydän ääressä, kirjoista kertovat osuudet "kirjastossa", tekniikasta kertovat osuudet salilla jne jne. No nyt rupeaa menemään vähän korkealentoiseksi, mutta sulla on aivan varmasti laatutavaraa mitä esittää, joten käytä ihmeessä aikaa myös esitystapaan. Jos valitset videon, niin älä rajoita itseäsi vaan istumaan vaalean seinän edessä puhumassa. Tämä menee jo melkein "minidokkareiden" puolelle ja vaatii enemmän panostusta, mutta laatu on aina laatua. Tuo FFG.video oli mielestäni hyvä kun näytettiin välillä tekemistä vaikka puhe jatkui. Vaikuttaa yllättävän paljon.
Tämä kaikki kirjoitettuna ihan puhtaasti käyttäjänä. Mitään media-alan kokemusta mulla ei varsinaisesti ole.
PS. Tuo "Blogi"-linkki vie etukuvalle, ei blogiin.
PPS. Tuo Hokuto-video taitaa olla mun kuvaama

PPPS. Miten siistii ois saada noi matsit sun selostamana "tässä ajattelin tätä" ja "tässä hain tätä tekniikka" *video hyppää salille missä demoat sen* jne jne. Vaatii taas tietenkin rutkasti enemmän aikaa ja vaivaa.