aika vierähtää. ja…jotain.

Viime merkinnästä taitaa olla jo aikaa, vaikkakin puolustuksekseni on todettava, että parikin luonnosta tuli väsättyä, mutteivät ne oikein jaksaneet kantaa julkaisuun asti. Eikä mulla edelleenkään ole kauheasti muuta sanottavaa kuin että jumppa on hienoa ja ruoka on hyvää.

Tänään väsäsin ekaa kertaa elämässäni paellaa itse. Aiemmin on tullut kokeiltua Barcelonan reissulla pakastepaellaa, joka oli ihan kammottavaa tavaraa. Tämä paellani olikin sikäli varsin jännittävä yritelmä, että varsinaista hyvää paellaa ei ole siis koskaan tullut syötyä, joten joidenkin nettiohjeiden perusteella ilman omaa makuaistinkokemusta on aina vähän vaikeaa lähteä rakentamaan mielestään makoisaa ruokaa. Jambalayaa olen tosin saanut nautiskella New Orleansissa French Quarterissa (muistaakseni The Lafayette Hotel - voepi olla, että Katrinan jälkeen sekin on siirtynyt jonnekin, mutta aika lailla lähellä Bourbon Streetiä silloin sijaitsi), joten jonkinlainen makuidea mulla vissiin oli. Mutta koska jambalaya on tulista, niin tästä tuli vähän tulisempi paellaversio - helkkarin hyvää, kuitenkin, ja odottelen, että huomenna vielä paremmalta maistuu (niin kuin hyvät ruuat yleensä!)…*tyytyväistä myhäilyä*

Pohjana oli 4-5 netistä löydettyä ohjetta, joiden ohella heitin mukaan omaa mielikuvitusta ja jääkaappini sisältöä.

Mun Ihan Oma Paella

200 g hunajamarinoituja broilerisuikaleita

100-150 g kerma-hunajamarinoituja lohisuikaleita

100 g katkarapuja

2 viipaletta pekonia

n. 2,5-3 dl pitkäjyväistä riisiä

reilu 0,5 dl vettä

½ paprika (värillä ei väliä)

½ dl salsaa (medium tai mieto)

2 keskikokoista sipulia

0,5 g sahramia (vähempikin käy, tai voi jättää pois)

1 rkl ruohosipulia kuivattuna (tai tuoreena)

1 rkl persiljaa

1 tl sitruunapippuria (mulla oli kauppahallista ostettua luomua sitruunaista pippurisekoitusta, lälläslää)

0,5 tl suolaa

lihaliemikuutio

oliiviöljyä

mustapippuria maun mukaan

½ sitruuna

Yleistä: kannattaa sekoitella pannulla olevaa tavaraa aina ajoittain suht ahkeraan. Lohesta ja pekonista tuleva rasva auttavat oliiviöljyn ohella pitämään riisit kypsenemässä ilman, että ne kärähtävät, mutta kannattaa pitää silmä kädessä, etteivät vaan pala!

Pilko pekoniviipaleet pieniksi paloiksi pannulle, lisää broilerisuikaleet ja ruskista hetki. Lisää joukkoon lohi ja ruskista. Kuori ja pilko sipulit pieniksi paloiksi, lisää joukkoon ja sekoita hyvin. Kypsennä hetki (keskikuuma lämpö). Lisää jonkin verran oliiviöljyä (muutama rkl) sekä riisit, sekoita hyvin. Jätä kypsentymään samalla, kun pilkot paprikan pieniksi paloiksi (hän sekoittelleepi pannuaineksia aina ehtiessänsä). Kun riisit ovat läpinäkyviä, lisää salsa sekä paprika ja sekoita.

Kaada pannulle ainesten joukkoon vesi ja lisää lihaliemikuutio ja sahrami. Kypsennä miedolla lämmöllä niin kauan, että riisit ovat kypsyneet (n. 20 min.) ja neste imeytynyt melkein kokonaan. Lisää katkaravut, anna kuumeta hetki (älä keitä!) ja mausta (sitruuna, persilja, sitruunapippuri, ruohosipuli, suola, mustapippuri).

Maistuu vaikka hyvän vaalean leivän kanssa, voehan nom! Ohje on oma muunnelma muutamasta paellaohjeesta. Salsan voi korvata tavallisella tomaatilla, paprikaa voi laittaa enemmän kuin puolikkaan (itsellä pannun koko tuli vastaan). Lihaliemikuution sijaan sopii kanaliemikuutio, sahramin voi keltaista väriä havitteleva korvata vaikka kurkumalla. Ruohosipulia ei yleensä käytetä, mutta sopi mielestäni hyvin joukkoon. Lohen voi korvata millä tahansa muulla kalalla tai jättää pois, mutta silloin kannattanee lisätä broilerin määrää tai korvata lohi vaikka mausteisella makkaralla (esim. chorizo). Simpukoitakin voi katkarapujen ohella sotkea joukkoon loppuvaiheessa! Joissakin ohjeissa sekaan oli lisätty myös mm. purkkiherneitä tai -leikkopapuja, notta mikä ettei. Etelässä taitaisivat truutata joukkoon okraakin. Maissin voisin kuvitella soveltuvan hyvin paprikan seuraksi (vinkki: hemapa - tosin pakastesysteemit kannattaa lisätä vasta aika loppuvaiheessa).

Nom!!!

Avainsanat: , , , , , , ,

Vastaa