kefta tagine.

herkkupannu!

herkkupannu!

Marokkolainen herkkupannu!

Kefta Tagine (4:lle tai 2:lle tosi nälkäiselle)

1. Lihapullat

reilu 400 g naudan paistijauhelihaa

kananmuna

1 tl inkiväärijauhetta

1 tl juustokuminaa

1/2 tl chilijauhetta

1 tl paprikajauhetta

kourallinen tuoretta korianteria (käytin itse 2 tl jauhettua korianteria)

1 rkl persiljaa (myös tuorepersilja käy - kourallinen)

suolaa, maun mukaan

mustapippuria, maun mukaan

2. Tomaattikastike

400 g tuoreita tomaatteja, tehosekoittimessa möyhennettynä TAI 400 g tomaattimurskaa

1 rkl ketsuppia

1/2 rkl hunajaa TAI sokeria

persiljaa

1 tl juustokuminaa

suolaa, maun mukaan

1/2 tl paprikajauhetta, mielellään tulista

mustapippuria, maun mukaan

Lisäksi:

4 kananmunaa

Sekoita lihapullataikina, muotoile taikinasta pikkuruisia lihapullia (2 cm läpimitaltaan). Lämmitä paistinpannussa vähän öljyä, ruskista lihapullat. Ota lihapullat pois pannulta, lisää tomaattikastikeainekset. Hauduta tomaattikastiketta kannen alla keskilämmöllä 15-20 min. eli kunnes kastike on saennut ja maut ovat yhdistyneet (jos kastikeainekset ovat kovin vetisiä, voit jättää kannen pois, niin liiallinen neste haihtuu). Mausta suolalla ja pippurilla. Lisää kastikkeeseen lihapullat, hauduta muutama minuutti kannen alla. Tee kastikkeeseen kolot kananmunille, riko jokaiseen kananmuna.  Kansi päälle, lämpö pois. Anna hengailla, kunnes kananmunat ovat hyytyneet.

Tomaattikastikkeen tilalla voi halutessaan käyttää vaikka valmista taco-kastiketta, niin saa tulisemman version. Jos eksoottiset mausteet tuntuvat oudolta, voi ne jättää halutessaan poiskin ja maustaa ihan perushärmäläisesti koko sopan.

Taginen kanssa sopii kuskus, joka on älyttömän helppo valmistaa seuraavalla kikalla:

Kuskus

2 dl kuskus-suurimoita

vettä

2 rkl margariinia

Kiehauta vettä (teepannu sopii loistavasti tähän). Laita suurimot kuumaa kestävään kulhoon tai kattilaan, päälle margariinia kaksi ruokalusikallista (ei tarvitse sekoittaa, kunhan vain länttää margariinipallerot suurimoiden päälle). Kun vesi kiehuu, kaada suurimoiden päälle kiehuvaa vettä niin paljon, että suurimot peittyvät ja vesi yltää reilun 1 cm suurimoiden pinnasta ylöspäin. Laita päälle tiivis kansi tai muovikelmua. Anna hengailla rauhassa niin kauan, kunnes muu ruoka on valmista. Ota kansi/muovikelmu pois päältä, pöyhi kuskusia haarukalla. Siinä se!

Avainsanat: , , , ,

Vastaa